LED žárovky dobyly trh a už několik let jsou běžným zbožím. Stále častěji nahrazují tradiční wolframové žárovky v mnoha odvětvích. Označení a hodnoty na jejich obalech se však výrazně liší od toho, co jste si mohli po léta přečíst na obalech klasických zdrojů. Jak porovnávat příkon a výkon? Když vidíte označení LED 10 W - napadne vás, kolik wattů a jakou svítivost by zde měla standartní žárovka? Tyto rozdíly jsou způsobeny použitou technologií. Problém však spočívá v tom, že neexistuje žádný přesný převodní koeficient výkonu wolframových žárovek na LED zdroje.
V normálních žárovkách bylo zdrojem světla rozžhavené vlákno ve skleněné baňce. LED žárovky fungují jinak než jejich tradiční předchůdci a mají také odlišné vlastnosti. Zjednodušeně řečeno, LED žárovky používají jako zdroj světla světelné diody. A proč je rozdíl ve výkonu klasických a LED žárovek tak markantní? Proč LED zdroje spotřebují méně energie k dosažení podobné svítivosti? Rozdíl je způsoben vysokými energetickými ztrátami tradičních žárovek. Wolframové vlákno žárovky se při vyzařování světla zahřívá na více než 1300 °C. Velká část spotřebované energie při provozu takové žárovky nám uniká ve formě tepla, které tato žárovka vyzařuje. Všichni víme, jak horká je žárovka, když svítí. V případě LED žárovek takové velké ztráty nejsou a proto je třeba jim dodat nižší výkon, aby vytvořily potřebné světlo.
Jak přepočítat LED žárovku na výkon ve wattech jako u klasické žárovky?
Kdysi jsme byli zvyklí určovat sílu žárovky podle jejího příkonu. Bylo známo, jak svítí 100W žárovka, jak svítí 60W žárovka atd. Dnes, s rychlým nástupem elektroniky a LED technologie, to už není tak samozřejmé. Všeobecně víme, že 1 W LED je přibližně jako 8,3 W až 12,5 W u klasické žárovky. Každý výrobce má trochu jiné parametry. Chcete-li porovnat výkon wolframové žárovky a LED žárovky, použijte porovnání v tabulce níže. Neodráží to sice přesné hodnoty, ale poskytne vám to přibližnou představu.
- 2-3 W LED je cca jako 25 W žárovka
- 4-5 W LED je cca jako 40 W žárovka
- 6-7 W LED je cca jako 60 W žárovka
- 8-10 W LED je cca jako 75 W žárovka
- 11-15 W LED je cca jako 100 W žárovka
- 15-25 W LED je cca jako 150 W žárovka
Ideální příklad popisu na obalech LED žárovek - příkon zdroje (odběr el. energie), ekvivalent ke klasické žárovce, hodnota v lumenech a barva světla (Kelviny).
Jak vidíte, ekvivalentem klasické žárovky o určitém příkonu je LED žárovka s příkonem přibližně desetkrát nižším. V praxi to znamená, že pokud máte 16W LED žárovku, je její výkon srovnatelný s klasickou cca 140W žárovkou. Jedná se však o hodnotu orientační. Oba typy se od sebe liší použitou technologií a spotřeba el. energie není dostatečná jednotka pro vyjádření jejich skutečného výkonu. V případě LED diod je nesprávné řídit se pouze jejich příkonem. Příkon udávaný výrobcem určuje pouze spotřebu elektrické energie. LED žárovky proto mají na balení kromě příkonu také údaj o světelném toku vyjádřený v lumenech.
Co jsou to watty a lumeny?
Lumeny i watty jsou jednotky výkonu světelných zdrojů. V případě wattů vyjadřují spotřebu energie konkrétního zařízení. V minulosti při výběru žárovky platilo jednoduché pravidlo - čím vyšší hodnota, tím více světla. To je stále pravda, ale co když narazíte na dvě LED žárovky E27 o stejném příkonu, ale za jinou cenu? K porovnání jejich výkonu potřebujete další měřítko, kterým jsou v tomto případě lumeny.
Nejčastěji používané světelné zdroje do bodovek- LED žárovky GU10
Lumen (lm) je jednotkou světelného toku vyjadřující jas vyzařovaného světla.
Pokud hledáte vhodnou žárovku a jde vám především o to, aby dostatečně osvětlovala dané místo, měli byste se řídit hodnotou světelného toku. Zatímco watty poskytují přibližný údaj o síle žárovky, nelze jimi přesně vyjádřit její účinnost. Spotřeba energie má také další funkci - umožňuje určit energetickou účinnost produktu, což je důležité zejména tehdy, pokud chcete šetřit elektrickou energii.
Jak přepočítat watty na lumeny?
Z technického hlediska neexistuje žádný převodní faktor pro přepočet wattů na lumeny. Byly však stanoveny určité normy, které udávají přibližnou svítivost, jakou můžete očekávat například od 15W LED žárovky. Nejedná se zde o zcela přesná čísla, ale umožňují vám určit kvalitu konkrétního zdroje. Údaje níže jsou hodnoty světelného toku stanovené pro žárovky s určitým příkonem:
- 25W žárovka (2-3W LED) cca 249 lm
- 40W žárovka (4-5W LED) cca 470 lm
- 60W žárovka (6-7W LED) cca 806 lm
- 75W žárovka (8-10W LED) cca 1055 lm
- 100W žárovka (11-15W LED) cca 1521 lm
- 150W žárovka (15-25W LED) cca 2452 lm
V praxi to ale není přesně tak, že všechny 8W LED žárovky mají světelný tok 1055 lumenů. Například LED žárovka 8 W Century má světelný tok 1055 lm, zatímco krokově stmívatelná LED žárovka Paulmann o stejném příkonu, může mít na obalu hodnotu o několik desítek lumenů nižší. Stejně je na tom retro LED žárovka ST64. Svítivost je ovlivněna mnoha faktory, jako například materiál a barva krytu diod, barva světla, typ diod nebo úhel svícení.
Jak silnou žárovku zvolit do místnosti?
Při výběru zdrojů světla je třeba v první řadě zohlednit jeho účel. Správná volba žárovek bude v tomto případě rozhodující, protože od pracovní stolní lampy očekáváme zcela jiné světlo než od lampičky na noční stolek k posteli. Je třeba mít na paměti také rozdíl mezi hlavním a dekorativním (doplňkovým) osvětlením, které se také liší různými funkcemi. LED diody mohou vyzařovat světlo v několika barvách, proto se při nákupu vyplatí vědět, jaká barva světla je pro nás vhodná. Kromě toho mají také různé patice. Zatímco lustry mají obvykle LED žárovky E14 nebo E27, v dekorativním osvětlení se často používají LED žárovky G9. U produktů, jako jsou nástěnná světla, je to velmi různé a oblíbené bodovky mají spíše specifické patice GU10. Retro svítidla a stylové rustikální lustry by měly mít speciální filamentové žárovky, které imitují starou dobrou klasiku.
Index podání barev
Pokud vám záleží na ideálním zobrazení barev v interiéru, je zde ještě jeden parametr - viz článek index podání barev Ra. Účelem Ra neboli CRI je určit, do jaké míry světlený zdroj odráží skutečné barvy svého okolí. Žárovky s vysokým Ra se hodí pro světla do koupelny nebo šatny, k osvětlení obrazů, do butiků atd. Maximální hodnota je 100, takže žárovky s Ra v rozmezí 80-90 již podávají velmi vysokou věrnost barev.
Přestože byly tradiční žárovky částečně vyřazeny z prodeje na základě směrnic Evropské unie, usnadní tyto přepočty lehce najít jejich LED náhrady. Hodnota světelného toku (lumen) udávaná u LED žárovek zjednoduší vzájemné porovnání dvou zdánlivě stejných výrobků. Je důležité využít všechny dostupné parametry, protože právě díky nim jste schopni vybrat dokonalé osvětlení pro všechny místnosti ve vašem domě.
Mohou vás také zajímat články na blogu:
Jak zapojit a namontovat světlo?
Výměna žárovky s paticí GU10
Jak vybrat osvětlení?
Krokově stmívatelné LED žárovky
Jaké světlo do koupelny?