Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti?

Účty za elektřinu nám v poslední době neustále rostou a tento trend bude pravděpodobně i nadále pokračovat. Cena, kterou za elektřinu zaplatíme, je závislá na nákladech na její výrobu, přeprodeji a distribuci, ale také na naší spotřebě. Přečtěte si několik účinných způsobů, jak v domácnosti ušetřit a snížit tak účty za elektrickou energii.
 

Co má vliv na cenu elektřiny a účty za energie?
Jak jsou ceny elektřiny regulovány a co ovlivňuje výrobní náklady? Níže jsou ty nejdůležitější:

- ceny fosilních paliv používaných k výrobě elektřiny, včetně těžby a dopravy do elektráren (ropa, plyn, uhlí),
- technologie používané k výrobě elektřiny (plynové, uhelné, větrné, fotovoltaické elektrárny atd.),
- marže stanovené dodavateli energie,
- cena emisních povolenek na trhu,
- nabídka a poptávka,
- distribuce elektřiny (náklady na výstavbu a modernizaci sítí pro přenos),
- ostatní (tarify, typ zákazníka - firmy a individuální zákazníci).


Co ovlivňuje spotřebu elektřiny v domácnosti?
Většina domácností je vybavena spotřebiči, které mají při svém každodenním používání spotřebu většího množství elektrické energie. Nejčastěji jsou to:

- bílá technika a spotřebiče (rychlovarné konvice, lednice, myčky, sušičky, mrazničky, kuchyňské roboty, vysavače, indukční sporáky, trouby, grily atd.),
- spotřební elektronika (televize, počítače, tiskárny, monitory, projektory, nabíječky, tablety, telefony),
- technická zařízení (elektrické kotle, zabezpečovací a monitorovací systémy, tepelná čerpadla, klimatizace, automatické brány, garážová vrata),
- interiérová svítidla a žárovky, venkovní osvětlení, venkovní vánoční ozdoby

 

Spotřeba elektřiny bude ovlivněna kvalitou a vybavením, které si do domácnosti pořídíte
Výrobci elektrických spotřebičů a světelných zdrojů uvádí na štítcích tzv. energetickou třídu, která rozděluje produkty podle spotřeby proudu jednotlivým označením. Při jejich výběru a nákupu preferujte zařízení s nejvyšší energetickou třídou. Podle staré normy dle písmen abecedy a množství znaků + dolů: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G. Zde má třída A+++ nejnižší spotřebu el. energie a třída G naopak nejvyšší spotřebou. Podle nové normy se již A+++ nepoužívá a nejúspornější spotřebiče začínají samotným písmenem A.

Záleží, jak dlouho je již produkt v prodejně nebo na e-shopu skladem.

led-zarovka-1415

Nový typ energetického štítku již nemá u písmene A přidaná znaménka +


 

Lze v domácnosti ušetřit za elektřinu?
Možná úspora elektrické energie se z části odvíjí od samotného zařízení, jak je výše zmíněno, ale také na zvyklostech členů domácnosti a zvycích při používání elektrických spotřebičů. Ne každý si uvědomuje, že účinnost spotřebičů závisí na jejich stavu a správném používání. Největší pozornost věnujme těm nejčastěji používaným: indukční varné desky, trouby, bojlery pro ohřev vody, lednice, myčky nádobí, sušičky prádla a osvětlení.

 


Možná úspora při používání elektrospotřebičů:
Elektrické a indukční varné desky a vařiče - udržujte varné desky čisté, hrnce při vaření přikryjte pokličkou, používejte pouze nezbytné množství vody, přizpůsobte průměr nádobí varným polím.
Lednice a mrazáky-neotvírejte je zbytečně často, nastavte optimální vnitřní teplotu dle návodu, nevkládejte teplé jídlo, pravidelně odmrazujte (pokud nemá beznámrazový provoz).

Rychlovarné konvice-dle potřeby odvápněte vnitřní část nádoby, vodu na ranní čaj nebo kávu nalejte do konvice už večer, ať má ráno pokojovou teplotu. Ohřívejte jen potřebné množství vody.
Elektrické trouby - před pečením zbytečně dlouho nepředehřívejte, pokud nemusíte, neotvírejte troubu během pečení, pečte více pokrmů najednou a vypněte troubu o 5 minut dříve, pokrm se už dopeče.
Myčky nádobí, pračky a sušičky-zjistěte, které programy mají nejmenší spotřebu, používejte rychlé, ale úsporné programy, naplňte spotřebiče na max. kapacitu.
Odstraňujte z pračky vodní kámen, používejte nejnovější generaci čisticích prostředků a pokud máte v noci nižší tarif, perte a myjte nádobí právě tou dobou.

jak_usporit -za-energie

Úspora při provozu vytápění a klimatizace
Byt nebo dům zbytečně nepřetápějte, topení vypínejte, nebo při velké zimě pouze temperujte, pokud jste během dne mimo bydliště. Nemá smysl topit na 23 °C, když nejste doma.
Proti přímému Slunci zatahujte žaluzie a rolety, použijte termoizolační fólie na okenní skla.
U klimatizace nastavte v létě teplotu maximálně o 5 °C nižší, než je venkovní teplota.

 

Několik způsobů, jak ušetřit za elektřinu při osvětlení:
Výměna klasických a halogenových žárovek za úspornější typy-tam kde potřebujete hodně světla, vybírejte žárovky s vysokým světelným tokem a nízkou spotřebou energie. O tom, jestli jsou důležitější watty nebo lumeny, jsme psali v článku LED žárovky-převod wattů na lumeny. Kromě toho, že má LED žárovka nižší spotřebu, má i mnohonásobně vyšší životnost, nikoli 1 000 hodin, jako tradiční žárovka. Snažte se co nejvíce využít denní světlo-psací stoly umístěte k oknům, dbejte na to, aby stěny v místnosti nebyly příliš tmavé atd. Jedná se o nejzdravější typ světla pro naše oči a organismus. Při odchodu z místnosti osvětlení zhasněte. Udělejte to vždy, když odejdete na více než minutu. Naučte své děti a ostatní členy domácnosti, že spotřeba elektřiny ovlivňuje nejen vaše finance, ale také naše životní prostředí.

jak-usporit-eletrinu

 

Používejte v pokojích více zdrojů světla
V obýváku můžete použít závěsné LED světlo nebo klasický lustr osazený LED žárovkami. Na grafiky použijte bodovky nebo oblíbená nástěnná světla nad obrazy a večer je používejte místo centrálního osvětlení. Nemusíte vždy osvítit celou místnost hlavním svítidlem, někdy stačí stojací lampa v rohu místnosti nebo u sedačky. Pro vaši pohodu a relaxaci je lepší večer použít intimnější osvětlení. Pro venkovní část domu zvolte svítidla se senzorem pohybu a soumrakovým spínačem. Vypínají a zapínají se pouze v určitou denní dobu a nebo když je někdo poblíž. V zahradě sviťte pomocí venkovních solárních lamp LED, které napájí baterie nabitá energií ze Slunce. Pokud je to možné, používejte LED technologii.

uspora_energie

Při večerním odpočinku využijte světlo k vytvoření intimní atmosféry. Stojací lampy a menší stolní lampy jsou pro to ideální. Pokud navíc použijete krokově stmívatelné žárovky, můžete navíc sílu světla regulovat vypínačem na přívodním kabelu.

 

Můžete ještě jinak ušetřit za elektřinu?
Zatím neexistují žádná zázračná zařízení, která by snížila spotřebu elektřiny. Důležité jsou návyky, kvalitní vybavení a úsporný provoz. Pokud se vám již podařilo všechny tyto tipy uvést do praxe, zvažte své další možnosti:
Využijte fotovoltaiku k výrobě elektřiny ze sluneční energie.
Použijte cenové kalkulačky elektřiny a porovnejte více dodavatelů.
Zjistěte si, jaké tarify případně nabízí váš dodavatel a v jakém případě jsou poplatky za energie nejnižší (víkendový tarif, noční tarif).
Pokud měníte svítidla a další spotřebiče, vybírejte ty s nejvyšší energetickou třídou.
Používejte SMART produkty.

 

Mohou vás také zajímat další články v blogu:

Barva světla
Jak vybrat osvětlení?
Jak zapojit a namontovat světlo?
Jaké osvětlení pro obytné podkroví?
Index podání barev CRI - proč je tak důležitý?

Kam vyhodit žárovky a zářivky?