Kam vyhodit žárovky a zářivky?

Je to víc než jednoduché. Pokud se světlo po stisknutí vypínače nerozsvítí, bude zřejmě nutné vyměnit žárovku. Samotná výměna obvykle nepředstavuje větší problém. Mnoho lidí se však potýká s dilematem: kam se starými žárovkami? Mám ji vyhodit do směsného odpadu, skla, plastů nebo snad někam jinam? Lze použité žárovky, staré zářivky jen tak bez rozmyslu vyhodit, nebo se snad počítají mezi elektroodpad? Odpovědi na tyto a další otázky týkající se likvidace žárovek, naleznete v následujícím článku.

 

likvidace elektroodpadu

Nový systém třídění odpadu byl v zemích Evropské unie zaveden od 1. července 2013. Tato pravidla pro nakládání s odpadem nařizují třídění a odpadní nádoby jsou vybaveny speciálním označením. I když je pro někoho takový sběr odpadu zatěžující činností, umožňuje získat zpět některé suroviny. Snižujeme tím spotřebu přírodních zdrojů a množství odpadů, které znečišťují životní prostředí. Nádoby určené k separaci jsou obvykle poměrně detailně propracované a na třídění jsme si zvykli poměrně rychle.

 

Čas od času se ale potýkáme s otázkou: kam mám dát tuto věc? Do směsného odpadu, nebo do jiného kontejneru? Svítidla, elektrozařízení nebo žárovky, se recyklace nedočkají, pokud je vhodíte do směsného odpadu. Jako druhotné suroviny lze díky ekologické recyklaci využít až kolem 90 % materiálů. Jde zejména o plasty, sklo, železné, neželezné i vzácné kovy.

 

 

Kam vyhodit LED žárovky?

 

LED světlené zdroje by se vyhazovat do směsného odpadu neměly, přestože nejsou tak nebezpečné jako zářivky. Pokud skončí její životnost, je likvidace podobná jako u elektrozařízení a zachází se s nimi jako s elektroodpadem. LED žárovky se recyklují na zpracovatelské lince, oproti recyklaci elektrozařízení, které je z větší části závislé na ruční demontáži.

 

Přestože je výměna klasických žárovek na LED technologii finančně náročnější, vyplatí se na tento typ zdroje přejít. Můžete to brát jako investici. Částka se velmi rychle vrátí, protože LED žárovky mají mnohem delší životnost a spotřebuje až o 90 % méně energie. Volbou LED osvětlení snížíte své účty za elektřinu! Tradiční žárovky se již v zemích EU nedoporučují z důvodu nadměrné spotřeby elektrické energie. Důvodem ke změně může být také volitelná barva světla - teplota chromatičnosti.

 

 

Jak na likvidaci zářivek?

 

Likvidace zářivek a úsporných žárovek je oproti klasickým a LED žárovkám složitější záležitost. Zářivky jsou nebezpečné zejména v případě rozbití skleněné trubice, protože obsahují rtuť a luminofor.

 

Nefunkční zářivky opatrně vysuňte z patic svítidla a v žádném případě je nevyhazujte do směsného odpadu! Pokud se vám zářivka nedopatřením rozbije, otevřete okno a důkladně vyvětrejte místnost. Nasaďte si rukavice, opatrně posbírejte všechny rozbité části a vyčistěte podlahu. V plastovém sáčku ji odevzdejte do sběrny komunálního odpadu. Jako náhradu za stará zářivková svítidla vám doporučujeme stropní LED světla.

 

odpaní kontejner na zářivky

 

Proč je správné třídění použitých baterií tak důležité?

 

Baterie patří do skupiny nebezpečného odpadu, protože představují velmi vysoké riziko pro životní prostředí. Baterie a akumulátory obsahují řadu těžkých kovů a elektrolytů jako olovo, zinek, nikl, kadmium, rtuť. Mohou tak významně ohrožovat naše životní prostředí a proniknout do vody, půdy, vzduchu a kontaminovat mimo jiné i spodní vody.

 

Rozsah nebezpečí je velmi vysoký. Jedna baterie může kontaminovat až 50 000 litrů vody. Jsou každodenně nepostradatelným pomocníkem, ale představují nebezpečí pro životní prostředí i naše zdraví.

 

REDbag Asekol

Sběrné místo společnosti Asekol v OD Tesco pro elektro, baterie, úsporné žárovky, lineární zářivky a mobilní telefony

 

 


Než se zastavíte před odpadkovým košem

 

  • LED žárovky, úsporné kompaktní zářivky, výbojky a halogenové zdroje odevzdejte např. v systému Asekol nebo Ekolamp - mapa sběrných míst

  • klasické a halogenové žárovky se již téměř neprodávají, ale od 1. 1. 2021 jsou tyto světelné zdroje zahrnuty do zpětného odběru. Toto platí i pro autožárovky

  • pro staré lineární zářivky jsou díky použité rtuti určeny speciální nádoby
  • použité baterie a akumulátory můžete odevzdat ve sběrných sítích kolektivního systému ECOBAT nebo REMA Battery viz stránka ministerstva životního prostředí

 

 odpaní kontejner na úsporné žárovky

 

 

Speciálně určené nádoby najdete v obchodech s elektrem, sběrných dvorech, v obchodních centrech i firmách. Zpětný odběr elektrozařízení je pro občany i firmy zdarma.

 

 

Informativní letáky společnosti Asekol

leták-asekol2

 leták-asekol

 

 

Mohou vás také zajímat články na blogu:


Jak zapojit a namontovat světlo?
Výměna žárovky s paticí GU10
Jak vybrat černá závěsná světla a lustry?
Krokově stmívatelné LED žárovky
Jaké světlo do koupelny?
Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti?
Co je teplota světla?
Černé nástěnné světlo - tipy a inspirace