Jak vybrat osvětlení?

Funkční doplňek, zdroj světla i dekorativní prvek. Všechny tyto hodnoty zároveň znamenají osvětlení dokonale sladěné s interiérem. Jakých chyb se při jejich výběru a uspořádání nejvíce dopouštíme?

 

Špatné umístění svítidel

 

Volba míst pro zdroje světla je poměrně ošemetná záležitost. Kabely, vypínače i výstupy je třeba naplánovat předem a někdy i v případě kdy nevíme, jaké bude mít místnost přesné uspořádání. Zároveň je třeba vybrat svítidla podle toho, co bude na konkrétních místech umístěno a co by měl zdroj osvětlit. Nejlepším řešením je proto naplánovat několik kabelových výstupů na strategických místech a zároveň se zatím zdržet nákupu svítidel, dokud nebude plán místnosti dokonale připraven. Lepší varianta potom je, pokud máte vše přesně rozklesleno ještě před elektroinstalací a s jistotou víte, kde bude ostrůvek, kuchyňská linka, jídelní stůl, konferenční stolek, výstupy na stěnách atd. Pokud neřešíte novostavbu, ale provádíte rekonstrukci, je to trochu jednodušší i když se to na první pohled nezdá. Zde už je představa rozmístění v interiéru jasnější a plán proto bude jistě přesný.

 

svítidla-mantra-alboran

Svítidla z kolekce Mantra Alboran


Při výběru umístění svítidla myslete na toto:
• Co má osvětlovat a jak má odrážet světlo,
• Jaký bude výkon a typ žárovky (některá svítidla mají v tomto ohledu omezení),
• Aby se vám pohodlně zapínalo (klasickou chybou je třeba stojací lampa s vypínačem na kabelu za sedačkou nebo svítidlo nad pultem s vypínačem na druhé straně místnosti),
• Jaký typ světla bude potřeba (nepřímé, bodové, doplňkové nebo rozptýlené světlo s velkým úhlem svícení),
• Jestli nebude překážet každodennímu provozu (např. nízko umístěný lustr uprostřed místnosti nebo nad stolem).

 

lustry-osvetleni-com

Pro lustry použijte spávnou barvu světla


Nevhodná barva světla

 

V době kdy dominují LED žárovky, je již vetšině lidí velmi známý parametr BARVA SVĚTLA - jednotka vyjádřená v Kelvinech. Společně s intenzitou zdroje určuje konečný vizuální a funkční efekt světla. Osvětlení se studeným světlem (nákupní centra, kanceláře, výrobní haly, ordinace) bude vnímáno jako málo útulné a chladné. Velmi nízký počet Kelvinů (kolem 2000 K) je zase příliš teplá barva např. pro pohodlné čtení. Výběr osvětlení by tedy měl zohledňovat i teplotu barvy světla, která by měla být zvolena pro danou místnost, svítidlo a jeho funkci. Při výběru myslete na to, že produkty jako kompletní LED svítidla s vestavěnými zdroji budou mít barvu světla, kterou nezměníme. Zde je parametr daný výrobcem! V osvětlení, kde jsou klasické žárovky s paticí E27, E14, G9 nebo GU10 stačí vyměnit žárovku s jinou barvou. Můžete takto ale změnit i vzhled samotného svítidla. Bílé skleněné stínidlo, kde je žárovka se studenou barvou světla (6000K), bude mít chladnější vzhled, než když do stejného stínidla vložíme teplou žárovku 2700K. Obecně je dobré držet se zásady: volit teplejší světlo do míst pro odpočinek, která mají působit útulně, a chladnější barvu do míst, kde má být světlo hlavně užitkové nebo sloužit k práci. Další, méně známý parametr, je INDEX PODÁNÍ BAREV CRI, udávající na své stupnici, jak dobře zobrazí žárovka nebo světlo skutečnou barvu osvětlených předmětů.


Míchání různých stylů

 

Další chybou je míchání svítidel s různými styly v rámci jedné místnosti. Není samozřejmě žádnou překážkou pro vzájemné kombinování různých produktů (ne nutně ze stejné kolekce), ale v každé takové situaci by měla mít všechna svítidla v interiéru jednoho společného nebo podobného jmenovatele. Může to být barva či odstín, materiál, ze kterého jsou vyrobeny, nebo prvek konstrukce – důležité je, aby je něco mezi sebou i s ostatními dekoracemi v místnosti spojovalo. Je jedno jestli se jedná o modení nebo retro svítidla. Svítidla jsou trochu jako šperky. I když máme prsten, náhrdelník, náramek a náušnice v jednom stylu, neznamená, že je musíme nosit všechny najednou.


Nesprávná velikost a vzhled svítidel v různých denních dobách

 

Obrovský lustr nad malým konferenčním stolkem jej nejen zahltí, ale bude také působit poněkud bizarně. Jedno malé světýlko nad velkým jídelním stolem způsobí, že stolování nebo posezení s rodinou nebude komfortní. Je jasné, že svítidla musí být přizpůsobena velikosti místnosti a tomu, co mají osvítit. Osvětlení má v dnešní době také dekorativní roli. Ve dne musí být vhodnou dekorací a večer musí k této funkci přidat i užitné hodnoty. To samozřejmě platí také pro venkovní osvětlení.

 venkovní-osvětlení- redo-9978_2