Přemýšleli jste někdy nad tím, proč barva vašeho auta, když stojíte večer pod veřejným osvětlením, není stejná jako ve dne? Navzdory skutečnosti, že pouliční lampa produkuje poměrně hodně světla, CRI je zde relativně nízké, takže barvy vypadají poněkud pozměněně. Zjednodušeně řečeno - faktor CRI nám napoví, zda barva osvětlovaných předmětů (koberec, stěna, nábytek atd.) bude stejná nebo velmi blízká jejich přirozené barvě při slunečním záření. Maximální hodnota pro tento ukazatel je CRI = 100, kde barvy vypadají přirozeně.
Přestože v dnešní době hlavně kvůli velmi vysoké spotřebě energie již téměř nikdo nepoužívá klasické žárovky, v jednom aspektu porazily všechny své nástupce. Tato žárovka vyzařuje světlo s charakteristikami podobnými přirozenému světlu. Z tohoto důvodu je světlo vyzařované svítidlem osazeným žárovkovým zdrojem výchozím bodem pro ostatní světelné zdroje a CRI (Ra) má maximální hodnotu 100. Když byl vývoj technologie světelných zdrojů v plném proudu, lidé si začali všímat, že barvy předmětů osvětlených úspornými žárovkami nebo LED zdroji, vypadají nějak jinak. To byl důvod pro vytvoření indexu který nám řekne, jak blízko je daný světelný zdroj svou charakteristikou přirozenému slunečnímu světlu.
Jak moc je to důležité?
Předpokládáme, že zákazník investoval do poměrně drahého vybavení interiéru - značkové sedací soupravy, komody, podlahy , obrazy. V prodejně toto zboží vypadalo skvěle, protože bylo přes den osvětleno přirozeným světlem proudícím přes sklo výlohy nebo oken. Pak se ale večer při umělém osvětlení diví, že pohovka, kterou si vybral, nevypadá jako ta, kterou má doma. Barva je úplně jiná a samotná pohovka působí nějak prázdně. V této situci je na vině použití nekvalitního osvětlení interiéru zákazníka, které se vyznačuje nízkým indexem podání barev CRI 70 a méně.
CRI 100 - je charakteristický pro tradiční žárovky a halogenové zdroje. Takový parametr má samozřejmě i přirozené světlo.
CRI 97-98 - takovou hodnotou se může většinou pochlubit prefesionální svítidla s LED diodami, určené k osvětlení např. uměleckých děl.
CRI 80-90 - v současnosti jde o standardní hodnotu koeficientu CRI nacházející se téměř u každé bežné LED žárovky a ve svítidlech známých a renomovaných výrobců. Pokud chceme v interiéru zachovat přirozené barvy, jsou svítidla s takovým CRI tím nejlepším řešením i díky cenám.
CRI 70 - Takový faktor byl charakteristický pro LED zdroje, které byly ještě před pár lety standardem. Měly je téměř všechny kompaktní úsporné žárovky, lineární zářivky a naprostá většina LED žárovek. Podobným parametrem se vyznačují i LED pásky. Pro interiér je to naprosté minimum.
Produkty bez CRI - Pokud v katalogu nenajdete informaci o CRI (Ra), může to znamenat, že se výrobce tímto parametrem nechce chlubit. V praxi to znamená, že tyto hodnoty jsou rovné nebo nižší než CRI = 70. Musíme počítat s tím, že předměty osvětlené takovým světlem se budou výrazně barevně lišit ve dne, kdy jsou osvětleny přirozeným světlem a večer, když světlo rozsvítíme. Osobně nedoporučujeme nákup takových produktů. V místnostech, kde bude osvětlení s indexem podání barev nižším než CRI80, se budeme cítit hůř a oči se rychleji unaví, protože barvy prostě nebudou přirozené. Všechno bude nevýrazné a šedivé. Takto vnímané okolí nemá na psychiku pozitivní vliv.
Potřebujeme doma CRI nad 90?
Pro domácí použití stačí světelné zdroje s barevným podáním CRI80-90. Barvy jsou velmi podobné těm, které osvětluje přirozené světlo ze Slunce.
Ovlivňuje barva světla index podání barev CRI (Ra)?
Teplota barev může být různá. I Slunce může v každé denní době svítit na bílý list papíru jinou barvou. Barva světla se bude lišit, ale index podání barev se nezmění.
A ještě o úhlu svícení
Žárovky mohou mít úhel svícení od 300 stupňů do pouhých několika stupňů u bodových žárovek. V závislosti na povrchu, který chcete nasvítit, je třeba zvolit potřebný úhel. Obecně platí, že zdroje s celoskleněnou baňkou svítí pod úhlem 270-300 stupňů a poskytují kompaktní osvětlení téměř všude kolem sebe. Vše samozřejmě záleží na stínidle zvoleného svítidla nebo lampy. Největší rozdíl ve svícení bude u kovového a skleněného stínidla. Pokud máte bodovky a chcete jimi svítit na konkrétní místo, zvolte např. žárovky GU10 s užším úhlem paprsku světla. Pamatujte, že čím výše žárovku zavěsíte, tím větší plochu osvětlí, ale mírně se při tom sníží intenzita světla.
Mohou vás také zajímat články na blogu:
Jak zapojit a namontovat světlo?
Výměna žárovky s paticí GU10
Jak vybrat osvětlení?
Krokově stmívatelné LED žárovky
Jaké světlo do koupelny?
Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti?
Kam vyhodit žárovky a zářivky?