ČIŠTĚNÍ SVÍTIDEL
Různé možné skvrny a prach způsobují, že lustry, lampy a jiná svítidla ztrácí lesk a tím také exklusivitu svého vzhledu. Proto vám poradíme, jak se o svítidla a jejich stínidla starat, abyste efektivněa bez poškození jejich povrch vyčistili.
SKLENĚNÁ STÍNIDLA
Tato stínidla snadno a efektivně vyčistíme použitím hadříků z měkkých materiálů, které nepouštějí vlákna- mikrovlákno nebo látky s ještě tenčími vlákny, využívající moderní nanotechnologie- Mirafiber apod. Skvěle se hodí hadříky určené pro čištění a leštění skel auta. Před čištěním hadřík navlhčíme vlažnou vodou, což pomůže vyčistit i silnější nečistoty. Provádíme pomalé pohyby shora dolů a pohybujeme se kousek po kousku po celém povrchu stínidla. Stejně tak čistíme i podstavec keramické nebo skleněné stolní lampy. K tomu je vhodné nasadit si bavlněnou rukavici, abychom na podstavci při držení nezanechali mastné otisky prstů. Dalším způsobem, jak se zbavit prachu, je také použití smetáku na prach - ten je vhodný především k čištění křišťálových lustrů. Pokud se ale potřebujeme zbavit přetrvající špíny a usazenéhho prachu na skleněných ověskách, sundáme je z úchytů lustru, umyjeme je a potom skleněné části otřeme hadříkem namočeným v roztoku vody a octa pro obnovu jejich lesku. Někteří výrobci také vyrábějí přímo sprej na křišťálové sklo pro lustry.
LÁTKOVÁ STÍNIDLA
Látková stínidla pro stolní lampy, závěsná svítidla nebo stojací lampy by se měla čistit pravidelně. Nejlépe pokud možno jednou týdně. Je možné, že se po delší době usadí prachové částice hlouběji v textilní struktuře a obtížněji se pak odstraňují. Jedním ze způsobů, jak odstranit prach z látkového povrchu, je jemně jej vysát pomocí speciální koncovky vysavače se štětinami. Ty zachytí prachové částice a vysavač je vtáhne dovnitř. Vysavač však nepoužívejte na velmi jemné povrchy, nebo pokud není tkanina pevně napnutá. Další způsob je použití lepícího válečku na textil. Pomalu přejíždíme po povrchu stínidla shora dolů a podle potřeby vyměníme papír. Mírně zaprášená stínidla můžeme vyfoukat i studeným fénem, nebo použít prachovku.
ČIŠTĚNÍ LÁTKOVÝCH STÍNIDEL ZA MOKRA
Před čištěním stínidel za mokra samozřejmě vypneme lampu ze zásuvky. Poté vyšroubujeme žárovku a sundáme stínidlo. Do nádoby nalijeme trochu teplé vody a přidáme lžičku jemného pracího prostředku. Pokud má stínidlo skvrny, nebo je mastné, přidáme i trochu octa a pořádně promícháme. V tomto roztoku namočíme hadřík z mikrovlákna a vyždímáme jej. Opatrně přejíždíme stínidlo shora dolů po celém obvodu. Nakonec stínidlo opláchneme tekoucí čistou teplou vodou, pokud je z hedvábí, pak vodou studenou. Pamatujte že toto by nemělo trvat déle jak minutu. Stínidlo pak položíme na ručník a necháme jej schnout při pokojové teplotě asi den. Nikdy nenasazujeme stínidla a nezapínáme svítidla když jsou vlhká!
NEZAPOMĚŇTE NA DETAILY - PODSTAVCE A ŽÁROVKY
Kovové nohy lamp a závěsy lustrů lze čistit jak hadříkem navlhčeným vodou, tak zubní pastou (v případě silnějšího znečištění). Mosazné části můžete čistit i roztokem vody a lihu a to v poměru jedna ku jedné. Do roztoku stačí ponořit měkký hadřík, vyždímat a jemně jím otřít povrch. Dřevo čistíme hadříkem navlhčeným v jemném roztoku vody a saponátu, přičemž pamatujme, že hadřík je jen mírně vlhký - přebytečná voda může poškodit dřevěné povrchy. Žárovky také očistíme - velmi šetrně - hadříkem se saponátem a následně osušíme bavlněným hadříkem. Tímto způsobem vyčistíme i všechny ostatní prvky, kabely nebo vypínače. Pokud chcete vrátit lesk kovovým svítidlům s lesklou (stříbrnou nebo zlatou ) povrchovou úpravou nebo chromováním, můžete použít speciální leštící pasty, které si perfektně poradí s drobnými škrábanci. Nanášejte je měkkým hadříkem krouživými pohyby, ale před použitím je ještě vyzkoušejte na nějakém méně viditelném místě, zda nepoškodí povrch.
Přejeme vám ať si krásu vybraného osvětlení užíváte co nejdéle.