Domácí pěstování bylinek

Pěstování vlastních bylinek v domácnosti je ideální pro každou vášnivou kuchařku, ale i pro ty, kteří ocení čerstvé přírodní přísady. Zelený parapet je zároveň efektní ozdobou kuchyně a péče o rostoucí rostliny sníží stres a umožní vám rozvinout novou vášeň. Kde začít a jak se starat o domácí minizahrádku?
 

Chuť čerstvých bylinek se určitě nedá srovnávat s jejich sušenými náhražkami v sáčcích. Bazalku, tymián nebo oregano lze s úspěchem pěstovat i na kuchyňském parapetu a dochucovat jimi jídlo každý den. Částečně jde i o úsporu peněz, ale hlavním aspektem je nepoměrně lepší chuť. Nezapomínejme ani na naše zdraví, protože domácí produkt je především osvědčená kvalita – bylinky jsou bez přísad, nejsou stříkané. Pěstování bylinek je poměrně snadné, takže by to neměl být problém. Do procesu můžeme zapojit také děti, které budou moci pozorovat pěstování rostlin, a naučit se tak zodpovědnosti, chutím a druhům bylinek. Oproti venkovní zahrádce zde také odpadá starost se slimáky a další havětí zajímající se vaši úrodu.

pestovani-bylinek-doma

 

Jaké bylinky na počátek pěstovat?


Na počátku mičurinské kariéry s bylinkami je dobré vybrat pár druhů, které se v naší kuchyni nejvíce uplatní. Nejoblíbenější jsou bazalka, oregano, meduňka, pažitka a petržel. Vše se samozřejmě odvíjí od toho, s čím jsme zvyklí vařit a co nejčastěji používáme. Každá z nich má svou jedinečnou vůni, takže se rozhodněme cca pro 3-4 druhy. Na začátku můžeme zkusit vypěstovat bylinky ze sazenic, díky kterým budeme mít větší jistotu, že se uchytí. Postupem času přejdeme na vyšší úroveň zkušeností a můžeme začít pěstovat ze semínek. Jednotlivé sazenice si před nákupem pečlivě prohlédneme. Měly by mít napjaté stonky, hodně listů a intenzivní barvu. Jakékoli uschlé větvičky nebo skvrny můžou znamenat, že rostlina je nemocná.


 

Kam s bylinkami?


Sazenice většinou kupujeme v malých černých kontejnerech z plastu, takže je po návratu domů musíme přesadit do jiné nádoby. Zajímavým řešením jsou truhlíky z kovu nebo dřeva, které schovají nevzhledné květináče. Dalším způsobem jsou keramické květináče s otvory. Důležité je, aby každá sazenice měla vlastní nádobu. Rostliny v nádobách by měly být dobře připraveny. Pod samotný substrát na bylinky je dobré nasypat na dno vrstvu keramzitu, který absorbuje přebytečnou vlhkost.

 

 

Pěstební box na bylinky s osvětlením


Samostatnou kapitolou a asi nejlepším řešením do interiéru je mobilní pěstební box na bylinky. Tento obsahuje osvětlení podporující růst rostlin s kapacitou 1.573 µmol/J a automatiku rozdělující simulaci denního svitu na denní 16h provoz a noční 8h, kdy je tma. LED zdroje o příkonu 14W jsou ideálním pomocníkem pro zdraví bylinek i dalších malých pokojových rostlin.

pestebni-box-bylinky


Péče o bylinky


Domácí bylinky nevyžadují žádnou speciální péči, ale nejlépe je umístěte k oknu, nebo do jeho těsné blízkosti. To jim umožní přístup ke slunci, které potřebují k růstu. Optimální umístění bude jih nebo východ. Se zmiňovaným boxem CENTURY Giardinetto GRD-144840 není třeba řešit přístup k dennímu světlu. Během větrání v zimě je na chvíli přeneste na jiné místo. To stejné platí i při nejsilnějším a přímém slunečním záření např v poledne. Podobně tak učiňte v zimě, kdy jsou květináče s bylinkami umístěny v těsné blízkosti topení. Myslete také na to, že půda v květináčích by měla být vždy mírně vlhká.


 

Moderní květináče do bytu i na zahradu


Pokud zařizujete zahradu, terasu nebo balkon a jste náruživí pěstitelé rostlin, pak se bez květináčů nebo zahradních nádob neobejdete. V naší nabídce najdete designové květináče z plastu do interiéru i venkovního prostředí. K dispozici máme široký výběr moderních květináčů a to barevně i tvarově. Setkáte se zde s oválnými, hranatými, kuželovými a dokonce i geometrickými typy. Produkty jsou samozřejmě mrazuvzdorné a UV odolné. Pro dokonalou atmosféru při večerním posezení můžete použít i oblíbené svítící květináče. Pokud vybíráte rostliny pro venkovní květináče , doporučujeme zvážit i zbytek zahrady, aby vše spolu dobře ladilo.

kvetinac-v-zahrade