Co je to modré světlo?

Jen málokdo si dnes dokáže představit svůj život bez elektroniky. Mobilní telefon vytahujeme hned po probuzení, den trávíme před obrazovkami počítačů a notebooků a večer zakončíme sledováním filmu či scrollováním sociálními sítěmi. Bohužel neustálá přítomnost elektroniky v našem životě má na naše zdraví negativnější dopad, než si je většina z nás ochotná připustit. Viníkem je modré světlo.

Co je modré světlo a kde ho najdeme?


Když se řekne modré světlo, možná si představíte barevně blikající světla na diskotéce. Ve skutečnosti na modré světlo narážíme prakticky každý den ve formě slunečních paprsků, jejichž je součástí. Laicky řečeno, jedná se o paprsek s krátkou vlnovou délkou a zároveň vysokou energií. Modré světlo samozřejmě nenajdeme pouze ve slunečním záření. Je rovněž součástí světla, která vyzařují prakticky všechna elektronický zařízení, respektive displeje. A už nezáleží na to, zda se jedná o počítač, notebook, tablet, televizi či mobilní telefon.


Jak nám modré světlo škodí?


Vzhledem k tomu, že je modré světlo přirozenou součástí slunečních paprsků, si možná kladete otázku, proč bychom se mu vlastně měli vyhýbat. Pravdou je, že ačkoliv samo o sobě neškodí, naše oční rohovka i pokožka ho jednoduše absorbují během dne příliš velké množství. Zatímco v ideálním scénáři, kdy je jediným zdrojem modrého světla slunce, mu jsme vystaveni pouze určitou část dne, displeje nás doprovází prakticky od probuzení po usnutí.


Vliv na cirkadiánní rytmus


To má bohužel neblahý vliv na náš cirkadiánní rytmus neboli pravidelné střídání stavu bdění a spánku. Naše tělo je totiž poměrně složitý mechanismus, jehož činnost se odvíjí od mnoha vnějších faktorů. Jedním z nich je právě modré světlo, které si náš mozek spojuje s bděním. Přesněji řečeno, modré světlo jednoduše blokuje produkci spánkového hormonu melatoninu, který je nezbytný pro vyvolání ospalosti a rychlé propadnutí do říše snů.

světlo-modré


Snížení kvality spánku


Nedostatek melatoninu, jehož produkce je blokována modrým světlem, však neústí pouze v problémy s usínáním. Významně může zhoršit také samotnou kvalitu spánku, který bývá přerušovaný a mělký. Nejen, že nás během noci snadno probudí sebemenší hluk, ale navíc se často nedostaneme do všech fází spánku. Výsledkem je, že se ráno probouzíme vyčerpaní a plní únavy.


Únava očí


Tím bohužel negativní vliv modrého světla na naše zdraví nekončí. Po několika hodinách strávených zíráním na displej vyzařující modré světlo se může rovněž dostavit únava a suchost očí, v horších případech také bolest hlavy či dokonce migréna. Prášky na bolest či kapky do očí tak bývají mnohdy pouze nárazovým řešením, které neodstraňují samotnou příčinu – modré světlo.

 

 Stárnutí pokožky


Příliš váš nepotěšíme ani posledním negativním účinkem modrého světla na naše zdraví. Při nadměrném vystavení může způsobovat předčasné stárnutí pokožky a urychlení tvorby vrásek. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že je v tomto ohledu ještě horší než UVA záření. Proniká totiž do hlubších vrstev pokožky, kde ničí kolagen a elastin, látky zodpovědné za pružnost a hydrataci pleti. Mimo to může také zvýšit tvorbu pigmentových skvrn, a celkově tak zhoršovat vzhled pokožky.


Lze se proti modrému světlu bránit?


Řada negativních účinků však rozhodně není důvodem k panice. V prvé řadě je třeba dodat, že organismus se do velké míry dokáže modrému světlu sám brát, a to především díky pigmentaci. Zejména v případě, že máte tmavou barvu očí, je tam dopad modrého světla na vaše zdraví o poznání menší. Přesto není na škodu se modrému světlu a jeho nežádoucím účinkům efektivně bránit. Co tedy můžeme dělat, abychom minimalizovali škody, které po sobě zanechává?


Mobilní aplikace


Co se týká světla z mobilních zařízeních a další elektroniky, nejsnadnějším řešením je zejména pořízení aplikace pro minimalizaci modrého světla. Ačkoliv rozhodně neochrání před modrým světlem na 100 %, pomůže alespoň částečně zmenšit jeho množství.

nebezpečné-modré světlo


Brýle proti modrému světlu


Mnohem komplexnější řešení pak představují zejména brýle proti modrému světlu. Ty mají speciálně upravená skla, která dokáží kompletně či do určité míry zablokovat vlnovou délku modrého světla. Je už jen na vás, pro jaký stupeň blokace se rozhodnete. Je nutné počítat s tím, že vysoký stupeň blokace bývá o něco dražší, a navíc není příliš vhodný pro celodenní nošení – jednoduše byste s takovými brýlemi neviděli žádné modré odstíny, což může být poněkud matoucí a dezorientující.


Antioxidanty


Boj proti následkům modrého světla by se neměl týkat pouze očí, ale také pokožky. Abyste ochránili pleť před poškozením oxidativních stresem, který modré světlo způsobuje, zvolte adekvátní péči o pleť. Ideální jsou zejména přípravky s vysokým obsahem antioxidantů, jako je například vitamín C či vitamín A. Berte však v potaz, že zejména retinol zhoršuje fotosenzitivitu pleti, a je tak nutné ho používat pouze ve večerních hodinách. V ideálním případě použijte přípravek s vitamín C ráno a retinol večer.


Omezení modrého světla


Zapomínat bychom neměli ani na nejprostší, avšak mnohdy nejtěžší řešení – omezení času, který trávíme před displejem elektroniky. Zkuste proto večer vyměnit prohlížení sociálních sítí či sledování filmu za dobrou knížku.

modré-světlo